شرکت نمایشگاهی آریانا
26
آوریل

اسپیس فریم چیست ؟

اسپیس فریم به سازه های متحدالشکلی گفته میشود که از اتصال آنها به یکدیگر میتوان به شکل و حجم دلخواه دست پیدا کرد. سازه اسپیس فریم(space frame ) دارای فرم هندسی منظم است که شبیه داربست های فلزی بوده و با استفاده از بست اسپیس فریم چارچوبهای دلخواه و منظم بسته به کاربرد اسپیس ایجاد می کند. اسپیس امکان طراحی و اجرا در اشکال مختلف را امکانپذیر ساخته است. جوش co2 بکار رفته در ساخت اسپیس فریم مقاومت آن را بالا می برد. بدلیل رعایت اصول هندسی و دارا بودن فرم های هندسی منظم در اسپیس وتقسیم مثلثاتی درطول سازه بار بر روی کل سازه توزیع میشود و فلزی بودن آن باعث طول عمر بالای آن شده است. اسپیس فریم های آبکاری شده ضد زنگ میباشند. از خصوصیات بارز اسپیس فریم شکل هندسی و متناسب این سازه است که منجر به زیبایی ظاهری سازه شده و ساخت انواع طرح ها را با اسپیس امکانپذیر ساخته است. رنگ ولعاب پوشش اسپیس فریم ، سازه را برای بیننده جذاب و مطلوب میسازد. اسپیس فریم پوشش آبکاری گالوانیزه شده یکی از بهترین پوشش آبکاری مورد استفاده برای اسپیس فریم است. این پوشش منجر به براقیت و سطح صیقلی برای اسپیس شده و زیبایی را برای سازه فراهم مینماید و عمر اسپیس را افزایش میدهد.

موارد مصرف اسپیس فریم

از اسپیس فریم میتوان در ساخت غرفه و دکور، استیج ، اغلب در برگزاری نمایشگاه ها، ساخت سوله، ساخت دیوار جدا کننده، ساخت دالان، ساخت ورودی های تشریفات، گلخانه های موقت و ثابت، پارکینگ وسایل نقلیه و بسیاری مصارف دیگر استفاده نمود .

جنس اسپیس فریم

جنس اسپیس فریم غالبا به دلیل قیمت تمام شده از آهن میباشد و در مواردی خاص از آلمینیوم نیز جهت ساخت آن استفاده میگردد. مزایای ساخت اسپیس فریم از آلمینیوم در وزن کمتر و دوام بیشتر آن است. معایب ساخت اسپیس فریم از آلمینیوم در قیمت تمام شده آن است که بسیار گرانتر از اسپیس فریم ساخته شده از آهن میباشد. قیمت هرمتر رونده اسپیس فریم ساخته شده ازآلمینیوم تقریبا در حدود ۱۰ برابر اسپیس فریم ساخته شده از آهن میباشد. در بازار ایران به دلیل قیمت مناسب اسپیس فریم آهن به نسبت اسپیس فریم آلمینیوم حدود ۹۰ درصد بازار تمایل به استفاده از این محصول را دارند.

ابعاد اسپیس فریم 

سطح مقطع اسپیس فریم ۱۵*۱۵ و ابعاد ساخته شده و متداول موجود در بازار شامل نیم متری، ۶۶ سانتی،۷۰ سانتی، ۱متری ساده، ۱متری کرو، ۱٫۵ متری، ۲متری، ۲٫۳۳ سانتی، ۲٫۷۰ سانتی، ۳متری، ۳٫۶۶ سانتی ساده و ۳٫۶۶ سانتی کرویست. یکی از دلایلی که اسپیس فریم ها با این ابعاد تولید می شود این است که خاصیت پازل مانندی به خود می گیرد و باعث می شود که قابلیت اجرایی فوق العاده ای داشته باشد .

مراحل ساخت اسپیس فریم

مراحل ساخت اسپیس فریم از جنس آهن به این طریق است که لوله آهن پس از برش در ابعاد مورد نیاز و اتصال لوله ها به شکل مقطع مربع توسط سیمواره ها، به داخل دیگ آبکاری جهت آبکاری انتقال داده میشوند.

تفاوت اسپیس فریم و داربست۱- زیبایی اسپیس فریم را نمیتوان با لوله داربست مقایسه نمود، زیرا لوله داربست یک لوله ضخیم می باشد در صورتیکه اسپیس فریم با کنار هم قرار گرفتن چهار لوله ظریف و سیم مفتول های نمره پنج ظرافت و زیبایی را به شکل هندسی منظم درآورده که باعث زیبایی تمام پروژه های اجرایی می شود . ۲- لوله های داربست به صورت خام و زنگ زده استفاده می شود ولی اسپیس فریم ها با رنگ کوره ای و یا آبکاری می باشد که باعث زیبایی پروژه میگردد. ۳- از نظرهزینه اجاره تفاوت قیمت تمام شده پروژه ها مبلغ ۱۵ الی ۳۰ درصد سازه اسپیس فریم بیشتر از داربست می باشد که با توجه به زیبایی این سازه ارزش هزینه بیشتر را دارد . ۴- از نظر سهولت در نصب بین اسپیس فریم و داربست تفاوت اندکیست ولی اسپیس فریم با سطح مقطع ۱۵ سانتی مترمیتواند مانور بالاتری نسبت به داربست به مجری و نصاب بدهد. ۵- لوله داربست فقط یک لوله می باشد که نیازی به تولید ندارد و با اتصالات بهم وصل می شود ولی اسپیس فریم تولید می شود و پس از تولید مراحل زیادی را می گذراند و تبدیل به یک سازه می شود که در اکثر پروژه ها قابل استفاده می باشد . ۶- وزن یک متر رونده اسپیس فریم و داربست تقریبا باهم برابر است . ۷- جذابیت و قابلیت اجرایی اسپیس فریم در بازار امروز به مراتب بیشتر از لوله داربست می باشد . ۸- لوله داربست بهترین سازه جهت استفاده در عملیات عمرانی مانند ساخت نما، ساخت پل ها، نقاشی نمای بیرونی ساختمانها و بسیاری موارد دیگر که از اسپیس فریم به دلیل قیمت تمام شده نمیتوان استفاده نمود.

مزایای اسپیس فریم (space frame )

سهولت بکارگیری اسپیس فریم درایجاد سازه فضایی باشکل دلخواه بخاطر نصب آسان وسریع آن جزء خصوصیات بارز اسپیس فریم است. با قراردادن منظم اسپیس درکنارهم واستفاده بست اسپیس فریم سازه مورد نظردرشکل وابعاد دلخواه مطابق با نقشه با سرعت بالایی ساخته میشود. نداشتن محدودیت ازلحاظ ابعاد وطراحی بطوریکه اسپیس فریم قابلیت افزایش وکاهش سطح را دارد. اسپیس فریم ازلحاظ شکل وحالت تنوع بسیارمتنوع است. بطوریکه با داشتن یک نقشه وطرح استاندارد میتوان اشکال گوناگونی به حالتهای مسطح، خمیده و… بدست آورد. استفاده ازجوش co2 درساخت اسپیس فریم و درنتیجه آن مقاومت بالا. فلزی بودن اسپیس و طول عمر بالا آن. خاصیت ضدزنگ زدگی اسپیس فریم بدلیل روکش آبکاری شده ی آن ( اسپیس فریم آبکاری شده درمقایسه با اسپیس فریم رنگ کاری شده تا سه برابرعمر بیشتری دارد.). رفتار لرزه ای مناسب به جهت سبک وزنی اسپیس فریم بصورتیکه بدون نیاز به ستون استحکام کافی را فراهم می آورد. وزن کم اسپیس به سبب نحوه ی ساخت ومواد تشکیل دهنده آن است. سرعت نصب بالا به علت پیش ساخته بودن قطعات. قابلیت عبور تاسیسات الکتریکی حرارتی به سبب وجود فضای مناسب. ظاهر زیبا اسپیس فریم ومعمولا خرابی موضعی باعث خرابی کل سازه نمیشود. از دیگر مزایای اسپیس فریم میتوان سرعت درطراحی، تولید اجرا ، حمل ونقل آسان، ایمنی همراه استحکام سازه، وزن کم بهمراه سهولت ساخت، بهترین سازه جهت نورپردازی درغرفه آرایی ، مقاومت درهر شرایط آب و هوایی وتنوع کاربری اسپیس فریم اشاره کرد. سبک بودن اسپیس و وزن کم سازه ساخته شده با آن. این خصوصیت منجر به جابه جایی وحمل و نقل آسان وقابلیت نصب توسط نصاب شده است. اسپیس فریم نیازبه ماشین آلات سنگین جهت حمل ونقل را ندارد. همین امر منجربه کاهش هزینه ها نیز میشود.مستحکم بودن اسپیس و قابلیت استفاه آن برای چندین سال و بالا رفتن اطمینان برای استفاده کننده جهت استفاده کاربردهای مختلف. با اسپیس فریم میتوان سالنهایی تا عرض حتی ۳۰ متر هم ساخت.

اجاره اسپیس فریم

اجاره اسپیس فریم امری متداول است که بسته به نیاز میتوان اسپیس را اجاره کرد . اجاره اسپیس جهت کاربرد موقت مناسب است. اجاره اسپیس فریم از لحاظ اقتصادی مقرون بصرفه است. وزن پایین اسپیس فریم باعث سهولت جابجایی آن شده است بنابراین اجاره و حمل ونقل اسپیس فریم بسیار مناسب است.

فروش اسپیس فریم

درصورتیکه نیازمند به اسپیس فریم دائم هستید خرید اسپیس کاری مناسب است که با مراجعه بمراکز فروش اسپیس فریم میتوانید به این هدف دست پیدا کنید. مراجعه به مراکز فروش اسپیس برای غرفه داران نیز مناسب است. خرید اسپیس فریم برای کسانی که بطور مداوم از اسپیس فریم استفاده میکنند بسیار مقرون به صرفه است.

نصب اسپیس فریم

جهت استفاده مناسب وکاربردی اسپیس نیاز بدقت در نصب آن است. لذا بکارگیری نصاب اسپیس جهت نصب چه در اجاره وچه در فروش اسپیس امری لازم وضروری میباشد. نصب اسپیس فریم ، به روشهای گوناگون صورت می گیرد. نصب اسپیس نیازمند نصاب حرفه ای است ونمیتوان اسپیس فریم را نصاب مبتدی نصب کند.

ساخت سالن یکی از کاربردهای اسپیس فریم محسوب میشود. با اسپیس فریم میتوان سالنهایی با عرض بالای ۳۰ متر با استفاده پایه و عرض زیر ۳۰ متر بدون استفاده پایه را ساخت. طول سالن محدودیتی ندارد. ارتفاع سازه ساخته شده با اسپیس فریم تا بالای ۵ متر و دربرخی موارد تا ۷ متر هم قابل ساخت است. قابل پوشش شدن سازه از برتری های اسپیس درساخت سازه است.

ساخت سالن های پذیرایی وتشریفاتی و احداث سالنهای پارکینگی از موارد عمده کاربرد اسپیس در ساخت سالن محسوب میشود. سالنی که چند ضلعی بوده یا دارای چند بعد میباشد یا طرح خاصی دارد برای ساختش اسپیس یکی از بهترین تجهیزات است.

با اسپیس فریم میتوان هزینه خرید یا اجاره ودر کل هزینه های تمام شده را که برای سازه های دیگر لازم است کاهش داد. این درحالیست که هزینه های سایر سازه ها چندین برابر اسپیس است و بدست آمدن نتیجه یکسان با اسپیس فریم دور از انتظار است. اسپیس فریم با هزینه پایین تر کارایی همان سازه ها را داراست و دارای مزایایی نظیر زیبایی و ساخت بهتر وایده ال تر و… میباشد.

شرکت آرمان سعادت آریانا شرایط اجاره اسپیس فریم را فراهم کرده است و با داشتن نصاب اسپیس با خیالی آسوده تجربه امکان استفاده صحیح و مناسب و با راندمان بالا را فراهم کرده است. جهت اجاره و نصب اسپیس فریم با ما تماس بگیرید.